پیشنهاد شغل دوم

پیشنهاد شغل دوم

پیشنهاد شغل دوم

شغل دوم (Moonlighting) اگر چه پدیده‌ای جدید نیست، اما در سال‌های اخیر بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده و هر چه شرایط اقتصادی سخت‌تر باشد، مردم بیشتر به سراغ آن می‌روند.
اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده شغل دوم را توضیح دهیم، باید از جمله معروفی استفاده کنیم که می‌گویند: ” قبلا یک نفر کار می‌کرد و چند نفر می‌خورند، اما الان چند نفر کار می‌کنند تا یک نفر بخوره”.
بله. وقتی فشار اقتصادی بالا می‌رود و درآمد یک شغل کفاف زندگی را نمی‌دهد، اغلب مردم به فکر انجام کار دیگری می‌افتند تا بتوانند از این طریق درآمد خود را افزایش دهند.
با درک اهمیت موضوع، در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم که شغل دوم چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ چرا ما نیاز به شغل دوم داریم؟ همچنین به برخی از اشتباهات رایج در این زمینه پاسخ خواهیم داد و در انتها چند پیشنهاد برای شغل دوم و پیدا کردن شغل دوم ایده‌آل ارائه می‌کنیم.
در یک نگاه، این مقاله به جای اینکه چند پیشنهاد غیر عملی داشته باشد، قصد داریم تا به شما مهارت پیدا کردن شغل دوم مناسب خودتان را بیاموزیم.

پیشنهاد شغل دوم https://mohamadinia.com

پیشنهاد شغل دوم

شغل دوم چیست؟

قبل از اینکه به تعریف شغل و حرفه بپردازیم، بیایید بین شغل و کسب و کار تفاوتی قائل شویم. در کتاب‌ها و مقالات تعریف‌های مختلفی از این کلمه‌ها شده و تفاوت‌هایی شمرده‌اند که در این مقاله بصورت خیلی ساده تفاوت این‌ها را بیان می‌کنیم.
شغل، همان کاری است که شما از صبح به سراغ آن می‌روید و بابت آن حقوق می‌گیرید. وظایف شما در آن مشخص است و در ازای ساعت کاری یا مقدار کار انجام شده، پول دریافت می‌کنید. مثل قصابی، حسابداری، معلمی، مدیرعاملی و… .
اما کسب و کار، مجموعه‌ای از کارها و فعالیت‌ها است که منجر به ایجاد درآمد برای شما می‌شود. حتی وقتی که شما در مسافرت یا خواب هم هستید، کسب و کار برای شما درآمد ایجاد می‌کند. مثل فروشگاه‌های اینترنتی، خرید سهام، انواع سرمایه‌گذاری‌ها و… .
قصد ندارم با کلمات شما را گیج کنم. فقط این را بدانید فعالیتی که نیاز به حضور فیزیکی شما دارد شغل شماست و فعالیتی که بدون حضور شما هم به کار خود ادامه می‌دهد و برای شما درآمد‌ ایجاد می‌کند، کسب و کار می‌گویند.
وقتی صحبت از شغل دوم می‌کنیم، یعنی بعد از تمام شدن ساعت کاری، سراغ شغل بعدی برویم (مثل کسانی که فروشنده هستند و عصرها مسافرکشی می‌کنند) یا هم زمان با شغل اول، به انجام شغل دوم بپردازیم (مثل کارمندانی که در ساعت و محل کار خود، اجناس مختلفی را بین همکاران می‌فروشند).

ویژگی شغل دوم

با تعاریفی که از شغل شد، متوجه شدیم که داشتن شغل دوم، نیازمند فعالیت یا حضور فیزیکی بیشتر است. یعنی شما باید زمان بیشتری را برای داشتن شغل دوم و درآمد اضافه اختصاص بدهید.
با توجه به ویژگی شغل دوم، شما برای ایجاد درآمد بیشتر، باید از برخی کارهای دیگرتان صرف نظر کنید. شما کمتر می‌تواند کنار خانواده باشید، تفریح کمتر، استراحت کمتر و… .
انرژیتان هم تحلیل می‌رود و وقتی به خانه می‌رسید، حوصله برای انجام هیچ کاری ندارید.
به تدریج این ویژگی روی تمام بخش‌های زندگی شما تاثیر می‌گذارد. از خانواده گرفته، دوستان، فامیل و تا همکاران. حتی در موارد بسیاری مشاهده شده که شغل دوم در شغل اول افراد هم تاثیر‌های بدی داشته، تا حدی که از شغل اول خود اخراج شدند.
این ویژگی شغل دوم، تحمل آن را بسیار سخت می‌کند.
پس حالا باید چه کار کرد؟ این سوالی است که در بخش‌های بعدی این مقاله به آن پاسخ می‌دهیم.

چرا باید شغل دوم داشت؟

در بخش‌های بالا ویژگی شغل دوم را گفتیم که تحمل آن را برای ما بسیار سخت می‌کند. پس با این وصف چه نیازی است که ما به دنبال شغل دوم باشیم؟ چرا همه روی شغل دوم اصرار دارند؟
اساسی‌ترین پاسخ به این پرسش، نیاز مالی است. در اغلب موارد، درآمد شغل اول به اندازه تامین نیاز خانواده‌ها نیست. پس باید درآمد را افزایش داد و اولین راهی که به ذهن همه برای افزایش درآمد می‌رسد، شغل دوم است.
پس رسیدن به شغل دوم؛ یعنی درآمد بیشتر. اما درآمد بیشتر چه مزایایی برای ما دارد؟
با ‌ایجاد درآمد بیشتر، استقلال مالی پیدا می‌کنیم و بخش بزرگی از استرس‌هایمان کاهش پیدا می‌کند.
حتی پس از تحقق درآمد بیشتر، احساس آزادی بیشتری خواهیم کرد. هر وقت دلمان بخواهد اضافه کاری می‌کنیم، وقت بیشتری برای خانواده اختصاص می‌دهیم، هر زمان که خواستیم می‌توانیم به مسافرت برویم و حتی می‌توانیم شغل خود را رها کنیم. ما با پول بیشتر، آزادتر هستیم.
وقتی درآمدمان بیشتر شود، فرصت این را خواهیم داشت تا به شغل مورد علاقه خود بپردازیم. اغلب مردم شغل فعلی خود را دوست ندارند و مجبور به انتخاب آن شده اند. حالا فرصتی‌ ایجاد شده تا بتوانیم شغل و کسب و کار مورد علاقه خود را انتخاب کنیم.
آخرین و مهم‌ترین دلیل اینکه توصیه می‌کنیم به دنبال درآمد بیشتر باشید، این است که زندگی شما شادتر می‌شود. وقتی احساس استقلال و آزادی می‌کنیم، استرس‌ و تنش در ما کمتر شده و حتما حس بهتری خواهیم داشت.
پس داشتن شغل دوم درآمد بیشتری برای ما ایجاد می‌کند و درآمد بیشتر، زندگی ما را شادتر می‌کند.
اما در بخش قبل گفتیم که به دلیل زمان‌بر بودن، شغل دوم زندگی را برای ما سخت می‌کند و در این بخش می‌گوییم شغل دوم به دلیل افزایش درآمد، زندگی ما را شادتر می‌کند. چطور می‌شود این تناقض را حل کرد. این پرسشی است که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

باورهای غلط در مورد شغل دوم و درآمد بیشتر

در این بخش به بررسی چند باور غلط در خصوص داشتن شغل دوم و درآمد بیشتر می‌پردازیم. برای این‌کار نیاز است که چند ویژ‌گی شغل را مرور کنیم:
شغل با هدف کسب درآمد انجام می‌شود. یعنی اگر به شما دستمزدی ندهند، حاضر به انجام آن نیستید.
شغل بصورت مقطعی است. یعنی شما برای یک مدت معلوم آن را انجام می‌دهید. مثلا کارمندان حداکثر سی سال شغل دارند یا یک فروشنده تا وقتی که مغازه‌ای وجود دارد، شغل دارد. هیچ شغلی مادام العمر نیست و یک نقطه پایانی دارد.
پیش نیاز اغلب مشاغل به راحتی قابل یادگیری است و هر کسی می‌تواند به راحتی جایگزین شما شود و شغل مختص به شما نیست.
رشد درآمد در شغل‌ها پایدار، ولی بسیار کم است. یعنی شما مطابق آنچه نیاز دارید پول دریافت نمی‌کنید.
در اغلب موارد، شما اشتیاقی برای انجام کار ندارید و انگیزه اصلی شما را پول و درآمد تشکیل داده است.
فرصت برای رشد و شکوفایی شما بسیار محدود است و امکان خلاقیت و نوآوری در آن بسیار پایین است.
با دانستن این ویژگی‌ها با مرور چند اشتباه رایج در خصوص شغل دوم و درآمد بیشتر می‌پردازیم:

من درآمد کافی دارم. چه نیازی به شغل دوم دارم؟

این اشتباه را از سه جنبه می‌توان بررسی کرد.
اول، هرچقدر هم که درآمد ما زیاد باشد، ممکن است یک نفر جایگزین ما بشود و یا حقوقمان قطع شود. پس عقل حکم می‌کند که درآمد جایگزین برای خود در نظر بگیریم.
دوم، تنها یک بخش از نیاز ما، مالی است. وقتی در شغل فعلی با درآمد بالا امکان رشد و شکوفایی نداریم، پس بهتر است هم زمان به شغل دیگری فکر کنیم تا در کنار آن بتوانیم از خلاقیت خود بهترین استفاده را ببریم.
سوم، ممکن است ما به شغل خود علاقه نداشته باشید یا شغل ایده‌آل‌مان نباشد. پس حالا که فرصت هست بیاید و شغلی را که دوست داریم هم امتحان کنیم.

من به شغل فعلی خودم علاقه دارم

اگر شما به شغل فعلی خود علاقه دارید، به شما تبریک می‌گویم. جزو معدود افرادی هستید که به شغلشان علاقه مندند. من به شما بیش از سایرین توصیه می‌کنم که به سراغ شغل دوم و توسعه شغل اول بپردازید. این که من به شغل فعلی علاقه دارم، بهترین بهانه است که شما شغل دوم را آغاز کنید و کسب و کار خود را گسترش دهید.

من زمانی برای انجام کار دوم ندارم.

این دقیقا ویژگی شغل دوم است که به آن اشاره کردیم. به همین دلیل ما به شما توصیه می‌کنیم که به جای شغل دوم، سراغ کسب و کارتان بروید و کسب و کار راه‌اندازی کنید. در ادامه مقاله بیشتر راجع به این موضوع صحبت خواهم کرد.
من سرمایه‌ای برای راه اندازی شغل دوم ندارم.
به نظر من هر بهانه‌ای را برای رسیدن به هدف باید از بین برد. مغز انسان اگر کاری را بخواهد انجام بدهد، راهش را پیدا می‌کند و اگر نخواهد، بهانه‌اش را. پس به دنبال کسب و کاری بروید که در ابتدا نیاز به سرمایه نداشته باشد. بهترین سرمایه، تخصص، پشت‌کار و خلاقیت شما است.

شغل دوم من مسافرکشی است

مسافر کشی، آژانس، پیک موتوری و کارهایی از این قبیل، در کوتاه مدت می‌تواند به عنوان شغل دوم در نظر گرفته شود، اما به چند دلیل، ما آن را اصلا شغل نمی‌دانیم. اول اینکه مجبورید خودروی خودتان را که یک دارایی با ارزش محسوب می‌شود، مستهلک کنید. این طور فرض کنید که خودروی شما یک سرمایه است و شما به جای اینکه به سرمایه خود اضافه کنید، هر روز مقداری از آن را می‌خورید.
دوم به این خاطر که سلامتی شما در معرض خطر است، خصوصا در پیک‌های موتوری. هر روز ساعت زیادی را در خیابان‌ها صرف می‌کنید و این اصلا مطلوب ما نیست.
آخرین دلیل هم اینکه این‌ کارها زمان زیادی از شما می‌برد، درآمد کمی‌دارد و پیش‌رفتی در آن نخواهید داشت. پس تا مجبور نشدید این کار را نکنید و اگر مجبور شدید به خودتان حداکثر سه ماه فرصت دهید تا این کار را رها کنید.

شغل دوم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

شغل دوم خوب باید چند ویژگی داشته باشد:
اول اینکه به حضور فیزیکی شما نیاز نداشته باشد. یعنی حتی اگر شما خواب هم بودید، برای شما درآمد زایی کند.
دوم اینکه قابل گسترش و پیشرفت باشد. یعنی اگر شما امروز هزار تومان درآمد از آن کسب کردید، فردا بتوانید دو هزار تومان درآمد داشته باشید. اگر امروز یک نفر برای شما کار می‌کند، ماه بعد بتوانید دو نفر را بکار بگیرید.
سوم اینکه مطابق با توانایی‌، استعداد‌ و علاقه شما است. اصلا انگار این شغل برای خود شما ساخته شده است. فکر کنید یک بار دنیا این اجازه را به شما داده تا شغل خود را انتخاب کنید. در این صورت چه شغلی را انتخاب می‌کنید؟
چهارم اینکه برای شما‌ ایجاد آرامش کند. اگر قرار است شغلی دوم برای شما ایجاد تنش کند، به زودی در تمام جنبه‌های دیگر زندگی شما هم تاثیر خواهد گذاشت.
و پنجم اینکه در جهت اهداف بلند مدت شما است، نه کوتاه و میان مدت. یعنی شما اهدافی بیشتر از کسب درآمد از آن دارید.
همانطور که در بالا هم گفته شد، به فعالیتی که تمام این ویژگی‌های بالا را دارد، کسب و کار گفته می‌شود. پس بهترین پیشنهاد ما برای شغل دوم، راه اندازی کسب و کار خودتان است. فعالیت درآمد زایی که فقط برای شما است و با علاقه آن را انجام می‌دهید و در ازای آن پول خوبی بدست می‌آورید.

پیشنهاد شغل دوم https://mohamadinia.com

پیشنهاد شغل دوم

چند پیشنهاد شغل دوم

در شروع کار، از هیچ کس نمی‌توان توقع داشت که بتواند کسب و کار خود را شناسایی کند و آن را کلید بزند. اما پیشنهاد ما این است که برای شروع، یک شغل دوم مرتبط با کسب و کارتان را تجربه کنید. سپس مرحله به مرحله وارد کسب و کارتان شوید.
توجه داشته باشید که این بخش را به عنوان چند مثال یا در نهایت چند پیشنهاد در نظر بگیرید که می‌تواند جرقه‌ای در ذهن شما باشد. اما قطعا این پیشنهادات همه ویژگی‌های کسب و کار را ندارد. شما باید تلاش کنید شغل دوم مناسب خودتان را که در راستای کسب و کارتان است، پیدا کنید.
سهام: با کسب مقداری اطلاعات مالی، می‌توانید وارد خرید و فروش سهام در بازار بورس شوید.
املاک: اگر مقداری سرمایه اولیه دارید، می‌توانید وارد بازار املاک و مستغلات شوید و با خرید و فروش‌های میان مدت سود کسب کنید.
آموزش مهارت: اگر مهارتی در زمینه‌های موسیقی، درسی و… دارید می‌توانید تدریس خصوصی داشته باشید.
بازاریابی: بازاریابی می‌تواند مهارت‌های ارتباطی و فروش شما را افزایش دهد. اگر تا الان این کار را تجربه نکرده‌اید، حتما انجام آن را به شما پیشنهاد می‌دهم.
فروشگاه اینترنتی: حتما شما کسانی را در اطرافتان دارید که کالا یا خدماتی را ارائه کنند و حاضرند این کالا یا خدمات را با قیمتی پایین‌تر به شما بدهند. این بهترین فرصت برای دریافت پورسانت است. سایت‌های بسیاری در حال حاضر این ‌کار را انجام می‌دهند. نمونه‌های بسیاری در هم در اینستاگرام و تلگرام وجود دارد.
خدمات خوراکی: حتی بسیار از خانم‌های خانه‌دار غذایی در خانه ارائه می‌کنند. از تهیه مربا گرفته، خشک کردن میوه، پاک کردن سبزی تا پخت غذای خانگی. در این زمینه می‌توانید به سایت مامان پر مراجعه کنید.
بطور کلی می‌توان این شغل‌ها را در چهار دسته خرید و فروش، واسطه‌گری، خدماتی و تولیدی تقسیم بندی کرد که با جستجو در اینترنت می‌توانید کلی گزینه دیگر پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنم حتما این کار را انجام دهید.

کسب و کار خود را پیدا کنید

حالا که این همه مطالب را یاد‌گرفتیم، دوست داریم در بخش آخر بخوانیم که شغل دوم با کسب و کار ایده‌آل ما چیست؟
خبر بد این است که هیچ شغل یا کسب و کار ایده‌آلی وجود ندارد و هیچ نسخه یکسانی نیست که بتوان برای همه تجویز کرد. اما خبر خوب اینکه شما می‌توانید هر شغل یا کسب و کاری را برای خودتان ایده‌آل کنید. قرار نیست هیچ کسب و کاری از روز اول درآمد فعال داشته باشد یا هیچ وقتی از شما نگیرد. اما مطمئنا به تدریج می‌توانید شرایط یک شغل دوم ایده‌آل را در کسب و کار خود پیدا کنید.
در این مسیر، اهداف شما بسیار مهم است. اینکه شما چه هدفی از شغل دوم یا کسب و کارتان دارید. فقط پول بیشتر؟ پیشرفت؟ علاقه؟ و… .
بهترین گزینه برای شغل دوم، کسب و کاری است که همه مولفه‌های یک کسب و کار را داشته باشد. هم درآمد زیاد، هم پیشرفت سریع و هم مختص خود شما.

شغل دوم ایده‌آل چیست؟

ایده‌آل‌ترین شرایط برای شغل دوم، کسب و کاری است که در راستای شغل اول شما باشد. اگر بتوانید شغل دوم را طوری انتخاب کنید که هم جهت با شغل اول شما باشد، به زودی گسترش چشم‌گیری خواهید داشت.
بگذارید این بخش را با یک مثال از کسب و کار مک‌دونالد به پایان برسانم.
ریموند آلبرت ری کراک، بنیان گذاری رستوران زنجیره‌ای مک‌دونالد در جمع دانشجویان تگزارس می‌گوید حرفه اصلی من همبرگر سازی نیست. املاک است.
کراک می‌گوید نکته‌ای که هیچ گاه از آن غفلت نکردم، موقعیت و مکان رستوران‌هایم بود. من می‌دانم که محل و ملک واقع شعبه‌های من، مهمترین عامل موفقیت ما بود. در نتیجه بهترین مکان‌ها را بر می‌گزینیم. از سوی دیگر کسانی که این حق امتیاز، یعنی امتیاز تولید و فروش محصولات مک دونالد را از ما می‌خرند، در اصل غیر مستقیم پول زمینی را که در آن شعبه زده‌اند، برای من پس انداز کرده‌اند.
امروز مک دونالد بزرگترین مالک مستغلات در دنیا است.
درسی که از این داستان می‌گیریم، این است که حتی در بهترین موقعیت هم به دنبال کسب و کار خود یا شغل دوم باشیم.

جمع بندی

در این مقاله آموختیم که شغل دوم چیست و چرا ما به آن احتیاج داریم. ویژگی‌های شغل دوم را بررسی کردیم و به این سوال پاسخ دادیم که اصلا چرا باید شغل دوم داشت. در ادامه به چند باور رایج اشتباه در خصوص شغل دوم پاسخ دادیم. ویژگی‌های شغل دوم خوب را بیان و چند شغل پیشنهاد دادیم. در انتها نیز آموختیم که چطور شغل مناسب خودمان را پیدا کنیم و اینکه شغل ایده‌آل چیست و فهمیدم که حتی بهترین‌ها هم به دنبال کسب و کار خودشان و شغل دوم هستند.
پس شک نکنید که در هر شغل یا موقعیت شغلی که هستید، نیاز به شغل دوم دارید.
پیشنهاد ما این است که فهرستی از تخصص و توانایی‌های خود تهیه کنید. بعد آن‌هایی را که علاقه بیشتر دارید انتخاب کنید. با مشورت دوستانتان و افراد با تجربه تشخیص دهید که کدام مورد برای شما درآمدزا‌تر خواهد بود و با شرایط شما هم‌خوانی بیشتری دارد. حالا قدم، قدم به سمت شغل دوم بروید.
به خودتان قول بدهید که هر روز حداقل یک قدم به شغل دوم نزدیک‌تر خواهید شد.
یادتان باشد، نیازی نیست شغل اول خود را رها کنیم. زمانی که به درآمد و رضایت کافی از شغل دوم رسیدیم، اگر دوست داشتیم می‌توانیم شغل اول را رها کنید.
مثل همیشه ممنون می‌شوم اگر تجربیات خود خودتان را با ما و سایر دوستانتان به اشتراک از این طریق بگذارید.

ارتباط با ما
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *