هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست؟ هوش مالی یکی از واژه‌هایی است که به تازگی وارد کشور ما شده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دوره‌های آموزشی بسیاری نیز تحت این عنوان برگزار شده و افراد زیادی در پی آموختن آن هستند.
در این مقاله سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم که اصلا هوش مالی چیست؟ آیا هوش مالی قابل یادگیری است یا ذاتی و ژنتیک؟ و اینکه چطور می‌توانیم هوش مالی خود را افزایش دهیم؟
قبل از شروع، این خبر خوب را به شما می‌دهم که کسانی که برای یادگیری هوش مالی و خواندن مقالات مربوط به آن زمانی را اختصاص می‌دهند، بدون شک دارای هوش مالی خوبی هستند و فقط کافی است مقداری از مهارت‌های آن را بیاموزند.
پس به شما تبریک می‌گویم که می‌خواهید یکی از بزرگترین سرمایه گذاری‌ها را که آموختن است، روی خودتان انجام دهید.

انواع هوش

سال‌ها قبل وقتی صحبت از هوش می‌شد، منظور همان (IQ (Intelligence Quantity ضریب هوشی یا بهره هوشی بود. دانشمندان با استفاده از فرمولی ساده، ضریب هوشی افراد را تشخصی می‌دادند. بر اساس این فرمول، سن ذهنی افراد بر سن زمانی آن‌ها تقسیم و در عدد صد ضرب می‌شد. در اینصورت اگر توانایی ذهنی یک نفر دقیقا با توانایی گروه همسالانش برابر باشد، ضریب هوشی او یا IQ عدد صد می‌شود.
البته دانشمندان مقداری خطا در محاسبه را نیز در نظر می‌گرفتند و نتایج بین 90 تا 109 را به عنوان هوش متوسط معرفی می‌کردند.
تا سال‌ها، انسان‌ها بر این اساس سنجیده می‌شدند و کسانی که بهره هوشی بالاتری داشتند، بیشتر مورد توجه بودند، در مدارس تشویق و در سازمان‌های بهتر استخدام می‌شدند و می‌توانستند موفقیت‌های بیشتری کسب کنند.
اما در دهه‌های اخیر دانشمندان کشف کردند که IQ یا ضریب هوشی تنها شاخص ارزیابی موفقیت انسان‌ها نیست. این دانمشندان دریافتند که عوامل غیر شناختی مثل جنبه‌های عاطفی و اجتماعی نیز در موفقیت افراد نقش مهمی‌ و پر‌رنگی دارد.
بر همین اساس شاخصی به نام (EQ (Emotional Intelligence یا هوش هیجانی پدید آمد. هوش هیجانی مهارتی است که به شما می‌گوید احساستان چیست و چطور باید از آن‌ها در برای تصمیم گیری به بهترین شکل استفاده کنید.
همچنین در این میان نظریان مختلفی در خصوص انواع ذهن مطرح شده است. دانشمندانی چون ثرندایک، اسپیرمن، ترستون، اشترن برگ، گاردنر و… دسته بندی‌هایی عنوان کردند که بیشتر دربرگیرنده مهارت‌ها، استعداد و خصوصیت‌های شخصیتی بود و به همین خاطر، مورد توجه روانشناسان قرار نگرفت.
پس متوجه شدیم که هوش مجموعه‌ای از مهارت‌ها و توانایی‌ها است که به سه دسته کلی ضریب هوشی (IQ) هوش هیجانی (EQ) و سایر دسته‌بندی‌ها که شامل مهارت‌ها است، تقسیم‌بندی می‌شود.

هوش مالی چیست؟

تا اینجا متوجه مفهوم هوش و انواع آن شدیم و در این قسمت به این سوال پاسخ می‌دهیم که هوش مالی چیست؟
اغلب ما در اطراف خود کسانی را داریم که همیشه درست خرج می‌کنند و خرج و دخلشان یکی است. هر کجا سرمایه گذاری می‌کنند، سود می‌کنند. به اصطلاح اصلا جایی نمی‌خوابند که زیرشان آب برود. دست به خاک می‌زنند، طلا می‌شود.
در فرهنگ‌های مختلف ایران، اصفهانی‌ها را با این ویژگی می‌شناسند. اغلب وضع مالی خوبی دارند. هر جایی خرج نمی‌کنند، در انتخاب سرمایه گذاری خود بسیار دقت می‌کنند؛ تا جایی که به طنز، به آن‌ها خسیس گفته می‌شود.
تعریف مورد توافقی از هوش مالی وجود ندارد، اما موضوعی که اغلب روی آن تفاهم دارند، بحث مهارت تصمیم‌گیری و پیش‌بینی صحیح اقتصادی است. چیزی که ما در اصطلاح به آن شم اقتصادی می‌گوییم.
هوش مالی مجموعه ای از مهارت‌هایی است که می‌تواند موفقیت‌های مالی و اقتصادی افراد را تضمین کند. این مهارت‌ها هم شامل ضریب هوشی (IQ) و هم هوش هیجانی (EQ) است که منجر می‌شود افراد بتوانند در بین انتخاب‌های مختلف، بهترین تصمیم را بگیرند.
اما بهترین تصمیم چیست؟ در مباحث مالی تقریبا گزینه‌ها برای انتخاب نامحدود است. این که در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنیم، به چه مقداری، چه زمانی، چه چیزی بخریم، چه چیزی بفروشیم و پول بدست آمده را مجدد در چه چیزی سرمایه‌گذاری کنیم؛ مجموعه‌ای از گزینه‌های پیش روی ماست که برای رسیدن به موفقت مالی باید در هر مرحله بهترین انتخاب را داشته باشیم.
در یک کلام، بهترین تصمیم، تصمیمی‌است که منتهی به سود شود. اینکه بتوانید آگاهانه طوری انتخاب کنید که سود کسب کنید، یعنی شما دارای هوش مالی هستید.
توجه داشته باشید که هوش مالی و کسب سود، چیزی جدای از قمار، شانس و اقبال است. همانطور که گفته شده، انتخاب آگاهانه هوش مالی شما را تضمین می‌کند.

آیا هوش مالی قابل یادگیری است؟

حتما. در دنیا هیچ مهارتی نیست که با آموزش و تمرین قابل یادگیری نباشد. نه تنها هوش مالی، حتی هوش هیجانی و ضریب هوشی را نیز می‌توان با آموزش و تمرین افزایش داد.
امروزه در علم «عصب شناسی» یا «نوروساینس» (Neuroscience) ثابت شده که برای انجام هر کاری، مغز ما یک مسیر عصبی ایجاد می‌کند و اگر انجام کاری برای ما دشوار است و نمی‌توانیم آن را انجام دهیم، به این دلیل است که هنوز مسیر عصبی آن در ما شکل نگرفته. اما دانشمندان ثابت کرده اند که با آموزش و تمرین می‌توان هر میسر عصبی جدید بخواهیم در خود ایجاد کنیم. چیزی که سال‌ها از آن با عنوان استعداد یاد می‌شد، همان مسیر عصبی است که در بعضی افراد وجود دارد و بقیه هنوز آن را ایجاد نکرده اند.
پس مطمئن باشید که با آموزش و تمرین می‌توانید هوش مالی خود را هر چقدر که بخواهید افزایش دهید و خبر خوب اینکه شما الان با خواندن این مقاله و شروع آموزش، در حال ایجاد مسیر عصبی هوش مالی خود هستید.

هوش مالی چیست؟ https://mohamadinia.com

تصویر ایجاد یک مسیر عصبی در مغز توسط نورون ها

چطور شروع کنیم؟

تا اینجای مقاله به بررسی انواع هوش پرداختیم و به این سوال پاسخ دادیم که هوش مالی چیست و فهمیدم که با آموزش و تمرین می‌شود هوش مالی را افزایش داد. در ادامه به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید هوش مالی خود را افزایش دهید و به بررسی بزرگترین مانع آن می‌پردازیم.

هزینه چیست؟

در مقاله ای با عنوان «سرمایه گذاری چیست؟» به تفصیل در مورد هزینه و انواع آن صحبت کردیم که توصیه می‌کنم آن را از اینجا مطالعه کنید. در این بخش مختصری از این مطلب را یادآوری می‌کنم.
هزینه هر پولی است که ما آن را با هدف تامین نیاز و یا کسب سود خرج می‌کنیم.
در همین راستا، هزینه را بر اساس اهمیت (مهم و غیر مهم) و فوریت (فوری و غیر فوری) به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌کنیم:
دسته اول، هزینه‌های فوری و ضروری که تامین کننده نیازهای اساسی مثل خوراک، پوشاک، مسکن، امنیت و… است که آنرا «ضرورت» نامگذاری کردیم. مثل پول قبض برق یا خرید خانه.
دسته دوم، هزینه‌های فوری و غیر ضروری که بیش از نیازهای اساسی ما است و به آن را «ولخرجی» نامگذاری کردیم. مثل اینکه هر شب غذا در رستوران بخوریم.
دسته سوم، هزینه‌هایی است که نه فوری است و نه ضروری. به همین جهت به آن‌ها «حماقت» می‌گوییم. مثل خرید لباس یا لوازمی که احتیاجی به آن نداریم و هیچ وقت از آن استفاده نمی‌کنیم.
دسته چهارم، هزینه‌هایی که ضروری است، اما فوری نیست. یعنی تامین آن در مدت زمان نزدیک لزومی ندارد، ولی در راستای نیازهای اساسی ما است و ما به زودی به آن‌ها احتیاج پیدا خواهیم کرد. به این دسته به دلیل اینکه نیاز به یک جهان‌بینی گسترده‌تر و پیش‌بینی هوشمندانه دارد، «ذکاوت» می‌گوییم. مثل هزینه‌هایی که برای آموزش و یادگیری مهارت می‌پردازید و یا وقتی که برای مطالعه این مقاله صرف کردید.
پس هزینه‌ها با توجه به اهمیت و فوریت در چهار دسته «ضرورت»، «ولخرجی»، «حماقت» و «ذکاوت» تقسیم بندی می‌شوند.

 

هوش مالی چیست؟ https://mohamadinia.com

نمودار تقسیم بندی انواع هزینه ها

سود چیست؟

در بخش بالا گفتیم که هوش مالی، مهارتی است که منجر به انتخاب صحیح و در نهایت کسب سود می‌شود. اما سود چیست؟
سود بطور خلاصه به مابه‌التفاوت هزینه و درآمد می‌گویند. یعنی اگر بیش از مقداری که هزینه کرده‌اید، درآمد کسب کنید، انتخاب صحیح انجام شده و در غیر اینصورت، انتخاب اشتباه بوده است.
منبع اصلی سود، هزینه است. اینکه شما بتوانید درست نیازهای خود را شناسایی و بر اساس آن هزینه‌های خود را در دسته بندی چهارگانه بالا تشخیص دهید و رفتار مناسب را نشان دهید.
رفتار مناسب برای هر یک از هزینه‌های چهارگانه متفاوت است که بطور کامل می‌توانید در «این مقاله» بخوانید. اما در اینجا به اختصار توضیح می‌دهیم:
دسته اول باید فورا هزینه انجام شود. وگرنه ضرر خواهیم کرد.
در دسته دوم باید صرفه جویی کرد تا نیازها به دسته اول منتقل شوند.
هزینه‌های دسته سوم باید کاملا حذف شوند.
در دسته چهارم باید بصورت هوشمندانه و با ذکاوت، تا جایی که امکان دارد هزینه کرد. زیرا نتیجه ی آن سود است.

پس رفتار صحیح در برابر هزینه‌ها، انجام هزینه‌های دسته اول، صرفه جویی در دسته دوم، حذف دسته سوم و هوشمندی و ذکاوت در انتخاب دسته چهارم است که تمامی‌این موارد تضمین کننده سود برای ما است.

چطور می‌توانیم هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

هوش مالی چیست؟ هوش مالی، آموختن چندین مهارت است. فرمولی ثابت ندارد و نمی‌توان آنرا مثل یک نسخه ثابت به همه تجویز کرد.
اما چند مهارت است که برای همه افراد ضروری به نظر می‌رسد.
نخست مهارت‌های فردی و ارتباطی است که بخش بیشتر آن با عنوان همان هوش هیجانی شناخته می‌شود. مخصوصا وقتی بدانید که حدود 80 درصد از موفقیت کاری شما به نوع ارتباطتان با بقیه بستگی دارد. پس در قدم اول مهارت‌های ارتباطی خود را محک بزنید و زمینه‌هایی را که فکر می‌کنید نیاز است در آن بیشتر تمرین کنید شناسایی و با یک برنامه‌ریزی به سراغ آن‌ها بروید.
بدون شک، برای کسانی که می‌خواهند وارد عرصه اقتصاد شوند، داشتن ضریب هوشی بالا ضروری است که خوشبختانه گفتیم آن هم آموختنی و قابل یادگیری است. پس از همین امروز با انجام تمرین‌های ذهنی مختلف، ذهن خود را به چالش بکشانید. این کار حداقل روی 20 درصد از موفقت کاری شما تاثیر خواد داشت.
نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، آموختن مولفه‌های اقتصادی و شناخت بازار است. شما هرچقدر هم که ضریب هوشی بالا و روابط خوب داشته باشید، اگر با شرایط بازار آشنا نباشید، قطعا شکست خواهید خورد. پس از همین حالا به اخبار اقتصادی را بیشتر دنبال کنید و به سراغ فعالان اقتصادی بروید و سعی کنید شناخت کامل از بازاری که قصد ورود به آن را دارید، پیدا کنید.
کسب تجربه، همان ساخت مسیر عصبی است. تا جایی که می‌توانید کسب تجربه کنید. اما از آنجایی که وقت و سرمایه شما محدود است، می‌توانید به سراغ افراد با تجربه بروید و تجربه اندوزی کنید. خودتان را از مشورت بقیه محروم نکنید. همچنین از زندگی نامه افراد موفق نیز می‌توانید نکات بسیار خوبی یاد بگیرید.
مهمترین راهکار هوش مالی، سرمایه گذاری است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ای که با عنوان «سرمایه‌گذاری چیست؟» را که در همین سایت منتشر شده بخوانید تا دید بهترین نسبت به سرمایه گذاری و هوش مالی برای شما ایجاد شود.

پس برای بهتر شدن در هوش مالی، هوش هیجانی و ضریب هوشی خود را بالا ببرید، اخبار را دنبال و با فعالان اقتصادی مشورت کنید، زندگی‌نامه افراد موفق را بخوانید و شروع به سرمایه‌گذاری‌های محدود کنید.

مانع اصلی هوش مالی

حالا که متوجه شدیم چطور می‌شود هوش مالی را بالا برد و راهکار اصلی کسب سود را آموختیم، به نظر می‌رسد می‌توانیم از همین فردا شروع کنیم و با انتخاب صحیح، به سود برسیم.
اما نکته‌ای کلیدی در این میان وجود دارد و آن، مانع بزرگی به نام مغز بر سر راه انجام این کار است.
درست متوجه شدید. مغز ما به عنوان بزرگترین مانع در سر راه ایجاد هوش مالی قرار گرفته و تا جایی که بتواند، از ادامه کار ما جلوگیری خواهد کرد.
مغز ما از تغییر جلوگیری می‌کند و تلاش می‌کند ما را در حالت فعلی نگه دارد. همانطور که ممکن است خیلی از افراد این مقاله را تا اینجا نخوانده باشند و مغز به آن‌ها دستور داده باشد که “دیگر تغییر بس است. داری من را به چالش می‌کشانی”.
در مقاله بعدی راجع به این موضوع صحبت خواهم کرد که چرا مغز، مانع اصلی هوش مالی است و چطور مغز را با خودمان همراه کنیم.

جمع بندی

در این مقاله، تعریف کلی از انواع هوش ارائه شد و اینکه ارتباط هوش با مهارت‌ها چیست. هوش مالی را به طور کامل شناختیم و فهمیدم که با آموزش و تمرین می‌توان هوش مالی را افزایش داد. با بهترین تصمیم در اقتصاد آشنا شدیم. همچنین انواع هزینه‌ها را شناختیم و رفتار صحیح در برابر آن‌ها را آموزش دیدم که می‌تواند منجر به سود شود. در انتها نیز چند راهکار یاد گرفتیم که چطور می‌توانیم هوش مالی خود را افزایش دهیم و آشنایی اجمالی با مهمترین مانع هوش مالی پیدا کردم.
مجدد به شما تبریک می‌گویم که با آموختن و صرف وقت و هزینه، تلاش می‌کنید به موفقیت برسید و هوش مالی خود را افزایش دهید تا بتوانید بهترین انتخاب‌ها را در زندگی خود داشته باشید.
مثل همیشه از شما سپاسگذار خواهم بود اگر نتایج بدست آمده از انجام این کارها را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

ارتباط با ما
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *