بازاریابی چیست؟

بازاریابی چیست؟

بازاریابی چیست؟

بازاریابی چیست؟ یک اصل شناخته شده وجود داره به نام اصل پارتو. این اصل که از آن با قانون 80-20 هم یاد می شود، می گوید که 80 درصد از اتفاقات، به دلیل فقط 20 درصد علت ها است.
یعنی 80 درصد اتفاقات زندگی شما ناشی از فقط 20 درصد فعالیت های شما است.
پس اگر شما بتوانید این بیست درصد از فعالیت های خود را شناسایی و آن ها را تقویت کنید، نتایج اعجاب آوری خواهید دید.
این اتفاق در کسب و کار شما نیز اتفاق می افتد. شما بطور مستمر مشغول فعالیت هستید. اما فقط بیست درصد از تلاش شما کافی است تا به هشتاد درصد از نتایح فعلی برسید.
حتما برای شما هم جذاب خواهد بود اگر بتوانید با این گروه بیست درصدی در کسب و کار خود آشنا شوید.
بازاریابی چیست؟ بازاریابی یکی از کارهای بسیار مهمی است که در طول سالهای اخیر توجه ویژه ای به آن شده است و در هر کسب و کاری نهایتا بیست درصد از حجم کار را به خود اختصاص می دهد. اما حداقل هشتاد درصد از نتایج و سودآوری شرکت ها حاصل این فعالیت است.
اما متاسفانه این مفهوم در ایران بطور کامل نهادینه نشده و وقتی با صاحبان مشاغل صحبت می کنید، دلایل مختلفی برای عدم ورود به این عرصه را مطرح می کنند که در زیر به برخی از مهمترین این دلایل می پردازیم.
– نخست آنکه مطرح می کنند ما هنوز در شروع کار هستیم و نیازی به انجام بازاریابی نداریم.
– یا در برخی شرکت های تولیدی اظهار می کنند که ما تا به سطح مطلوبی از تولید یا مقدار معینی از تیراژ نرسیم، نمی توانیم بازاریابی انجام دهیم.
– برخی دیگر هم معتقدند که آنقدر شناخته شده هستند که نیازی به بازاریابی ندارند و به قول معروف، مشتری های خودشان را دارند.
– در طرف مقابل هم کسانی هستند که معتقدند در صنف یا کسب و کار آن ها اصلا بازاریابی معنی ندارد.
همانطور که در سالهای اخیر ثابت شده، هیچ کسب و کار و هیچ زمانی نیست که یک فعال اقتصادی از بازاریابی بی نیاز باشد. اما با توجه به موارد متعدد، چه دلیلی باعث می شود که هنوز عده ای ندانند بازاریابی چیست و چنین مواردی را مطرح کنند.

بازاریابی چیست؟ https://mohamadinia.com در بررسی این نظرات، سه دلیل عمده را می توان برای این موانع ذهنی بر شمرد.
نخستین اشکال، نگاه مقطعی و پروژه ای به بحث بازاریابی است. یعنی صاحبان کسب و کار تصمیم می گیرند از یک روز فعالیت بازاریابی را شروع و بعد از زمانی معین آن را پایان دهند و سپس در انتظار نتایج آن بنشینند.
این دیدگاه به این دلیل اشتباه است که بازاریابی یک فرایند است. فرایندی که قبل از شروع کسب و کار ما آغاز شده و تا پایان باید همراه ما باشد. یعنی نباید زمان یا شرایطی را فرض کنیم که بازاریابی برای ما متوقف شده است.
دومین اشتباهی که در این مسیر وجود دارد، نگاه بخشی به بازاریابی است. حتی در سازمان های تجاری بزرگ هم فقط یک بخش را به بازاریابی اختصاص می دهند که بصورت جداگانه و جزیره ای بازاریابی را انجام می دهد.
در صورتی که بازاریابی یک ماموریت است، نه یک بخش سازمانی. تمامی بخش های هر کسب و کار باید درگیر با موضوع بازاریابی شوند. از طراحی و تولید گرفته، تا تامین مواد اولیه و پشتیبانی. محدود کردن بازاریابی فقط به یک بخش سازمانی، خطری جدی برای هر کسب و کار به حساب می آید.
سومین و جدی ترین اشتباهی که در بازاریابی وجود دارد، هدف کسب و کارها از بازاربای است. متاسفانه در بیشتر بازارها، هدف بازاریابی را شناساندن نام تجاری و یا برندینگ می دانند. این نوع نگاه، یک تفکر سمی است که می تواند حتی سازمان های بزرگ را هم به ورشکستگی بکشاند.
هدف از بازاریابی فروش است. بازاریابی ای موفق است که بیشتر بفروشد.حتی اگر کل دنیا هم با نام و نشان تجاری شما آشنا باشند، ولی فروشی در کار نباشد به هیچ دردی نمی خورد.
حالا که متوجه شدید با بهینه کردن فقط بیست درصد از فعالیت های سازمان یا کسب و کارتان می توانید به نتایج اعجاب آوری برسید، وقت آن نیست که در این زمینه با یک متخصص بازاریابی مشورت کنید و از آنها کمک بخواهید؟
مطمئن باشید این مباحث را همه نمی دانند و حتی اگر بدانند، از آن در کسب و کار خود بهره نمی برند و بهره بردن از این تکنیک ها فقط مختص به افراد با ذکاوت است.
من مطمئن هستم که شما کسانی که وقت گذاشتید و این مقاله را خواندید، جزو همین افراد با ذکاوت هستید.

به شما توصیه می کنم مقاله ای که با عنوان هوش مالی منتشر شده را از اینجا بخوانید.
در مقاله های بعدی، مطالب بیشتری در این موضوعات خواهم گفت.

ارتباط با ما
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *